Що робити, якщо виявили кліща ?
Кліщі залазять на верхні частини сухостою і приймають “позу очікування”. Коли поруч людина або тварина, кліщ чіпляється за одежу або шерсть. Присмоктується він частіше до волосяного покрову голови або до задньої поверхні шиї. У його слині присутня знеболююча речовина, тому укус залишається непомітним.
Через 3-7 днів після нападу кліща у людини з’являється головний біль, різка слабкість, підвищується температура тіла. На тому місці, де присмоктався кліщ, утворюється інфільтрат -- щільна частина шкіри бурого або коричневого кольору. Характерна ознака кліщового укусу -- рожевий висип у вигляді плям.
Але до лікаря треба звертатися не тоді, коли вже підвищується температура або з’являється висип, а одразу ж, як тільки ви помітили кліща, який присмоктався до вашого тіла.
Захиститись від нападу кліща досить просто. Йдучи в ліс або інші місця, де можуть бути кліщі, одягайте куртку з довгими, щільними манжетами та високим комірцем, а ще краще з капюшоном.
Місце, де присмоктався кліщ, змажте спиртовою настойкою йоду. Змажте кліща жиром -- жир закупорить його дихальні отвори -- і тоді він відпаде сам. Можливо видалити кліща пальцем або пінцетом, але робіть це обережно -- не розчавіть його. Рану змажте йодом. Кліщів, яких ви видалили, обов’язково спаліть.
Після прогулянки у лісі огляньте один одного на предмет відсутності кліщів на відкритих поверхнях тіла і в місця його можливого потрапляння до шкіри.
Л. ГОРДІНА,
начальник відділу надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення РДА.