Останнім часом до служби зайнятості стали частіше звертатися громадяни із запитанням, як причина звільнення з роботи впливає на умови виплати допомоги по безробіттю. Роз’яснення дає начальник інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення обласного центру зайнятості Олену Романову.
- Якщо працівник звільняється з роботи та планує звернутися до служби зайнятості, він повинен знати, що розмір та термін виплати допомоги по безробіттю залежать від ряду факторів, в тому числі й від причини звільнення.
Так, якщо працівник звільняється за власним бажанням без поважної причини, термін виплати допомоги по безробіттю скорочується на 90 календарних днів. На такий же строк скорочується термін виплати і при звільненні за прогул, появу на роботі у нетверезому стані, вчинення розкрадання майна та інші дії негативного характеру.
Якщо в трудову книжку внесено поважну причину припинення трудових відносин з ініціативи працівника, термін виплати допомоги по безробіттю не скорочується і становить 360 календарних днів. Поважними причинами вважаються переїзд на нове місце проживання, переведення чоловіка або жінки на роботу в іншу місцевість, догляд за дитиною до досягнення нею 14 років або дитиною-інвалідом та інші.
У разі розірвання трудових відносин з причини змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства підприємства, скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗпП України), законодавством передбачена виплата працівникові вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку. В зв’язку з цим виплата допомоги по безробіттю відкладається на місячний термін, але виплачується усі 360 календарних днів.
У випадках, якщо працівник звільняється за згодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) або у зв’язку із закінченням строку договору (п. 2 ст. 36 КЗпП), і реєструється в центрі зайнятості, допомога по безробіттю йому призначається з дня присвоєння статусу безробітного, тобто на 8 день після реєстрації. Отримуватиме він її протягом усіх 360 календарних днів.
Розмір допомоги по безробіттю визначається індивідуально для кожної людини і залежить від страхового стажу, заробітної плати за останнім місцем роботи . На сьогодні мінімальний розмір допомоги по безробіттю для тих, хто має стаж роботи, становить 500 грн., а максимальний не може перевищувати середньої заробітної плати по області. Мінімальний розмір для тих, хто не має страхового стажу – 360 грн.
Джерело: Чернігівський обласний центр зайнятості
http://monitor.chernigov.net